Jak jsem trávil prázdniny

Obrázek uživatele Richard Smejkal

Krátká dovolená nebo krátké prázdniny jsou ideálním časem si oddychnout od své práce a zkusit přejít na jiné myšlenky. I já jsem se tentokrát zařekl, že nebudu provokovat a na práci na chvilku zapomenu. Neměl jsem vůbec žádné podezření, že to zase dopadne jinak, když jsem souhlasil, že jako rodina strávíme týden v zahraničí, tentokrát v Itálii a že si zkusíme osvojit místní jazyk. Přeci stojí za to, umět si objednat třeba večeři v jazyce Italů a tak si třeba i užít místních kulinářských dovedností. Na tom není nic špatného, naopak, pomyslel jsem si.

Tentokrát nezafungovala ani profesionální deformace a nezačal jsem tedy obíhat všechna knihkupectví, abych si vybral tu nejlepší jazykovou učebnici, ke které bych nakonec beztak byl kritický a ani jsem nehledal učitele nebo pravého Itala, který by mě do hovorového jazyka zase navrátil (kdysi jsem se italsky učil). Zkrátka nechal jsem to plynout svým životem a nechal se unášet okolnostmi.

Jedna okolnost mě však zavedla do novinového stánku, kde jsem si koupil nějaké levné místní noviny a v jejich závěru se začetl do kresleného detektivního seriálu. Určité znalosti jazyka už z minulosti mám, takže nebylo těžké zakousnout se do děje… A ouha, aniž bych to chtěl, stal jsem se sám ukázkovým příkladem, jak umí zafungovat metoda kontextové výuky, kterou u nás v programu tolik prosazujeme. Detektivní příběh byl hodně akční a docela i záživný a tak se není čemu divit, že slovní obraty a dokonce celé věty mi v paměti uvízly, a to docela napevno.

Za dva dny mě čekala nečekaná zkouška, při které se studium jazyka v kontextu potvrdilo, i když vše není úplně dokonalé a někdy ukvapené efekty jazykového studia působí trochu neohrabaně… Na náměstí v pravé poledne došlo tehdy k malé nehodě, kdy se nějaká slečna, zjevně neznalá pravidel jízdy na motorce, dostala do polohy, kdy zůstala ležet na silnici vedle motorky. Vlastně se jí nic nestalo, ani škrábanec a zdánlivě vše bylo v pořádku. Když jsem se ale podíval na motorku, vidím, jak z její proražené nádrže uniká benzín. Protože jsem ale stál za několika stoly a židlemi, bylo jednoduší zavolat na slečnu a přihlížející, že uniká benzín a je třeba vypnout běžící motor, než se pokoušet přeskočit celou řadu židlí a stolů a udělat to sám… ale ouha, slovo „nádrž“ nebo „unikající benzín“ v mém slovníku nejsou a ani být nemůžou, zato ale zapracoval kontext předchozích dnů, kdy jsem si četl levnou a napínavou detektivku v místních novinách… Takže jediná věta, která ze mě v tu chvíli vyletěla, ani nevím jak, zněla v překladu přibližně takto: „Pozor, všichni pryč, celé město vyletí do povětří…“ (věta, kterou použil hlavní zločinec při krádeži šperků…). Sám jsem byl překvapen, jaký obrat ze mě vylétl, i když je pravda, že mé překvapení bylo stále menší než všech místních Italů stojících v mém okolí… Musím se přiznat, že druhou větu, která mi z onoho akčního detektivního příběhu vyskočila před očima, a to „Nebojte se, Fantomas je už na cestě sem a zachrání nás…“ jsem se již neodvážil vyslovit. Asi chápete proč…

No nic, prázdniny skončily a i když jsem se zařekl, že o dovolené pracovat nebudu, tak jsem si zase ověřil, že kontextová metoda při výuce cizích jazyků funguje, jen je dobré občas volit opatrně příslušný kontext…

Blogujeme s češtinou

Když jsem docela nedávno se studenty vedl diskusi o nejlepším možném vzdělání a o nejlepší možné kariéře, instinktivně jsem se klonil k širšímu pojetí vzdělání. Tedy takovému vzdělání, které studenta dobře připraví na pestrý svět  různých profesí. Až na některé úzce specializované profese (například lékařství, architektura, advokacie) je naivní se domnívat, že pro život stačí získat jedno vzdělání v jednom konkrétním oboru. Pokud chce student dosáhnout kariérního úspěchu, měl by se připravit na to, že jeho vzdělání bude muset být natolik pestré jako pestrá budou jeho zaměstnání. Zkrátka a dobře s jedním vzděláním a s jednou profesí si zřejmě nevystačí.

Vzdělání v zahraničí je tak neodmyslitelně spojeno s výdobytky naší moderní společnosti, podobně jako internet, platební karty, chytré telefony ad., až by se mohlo zdát, že je se jedná o stejně převratný vynález, zapadající do globalizovaného charakteru naší doby. Vždyť kdo by si před třiceti lety představil, že Čech bude jezdit za vzděláním do USA, Angličan vystuduje univerzitu v Německu, francouzský doktor se naučí operovat ve Švédsku a ruská mládež bude jezdit za univerzitním diplomem do Česka.

Stránky